Tiyatro Katılımları

TİYATRO KATILIMLARIMIZ

Eski Eyüplülerin tiyatro buluşmalarını yeniden canlandırmak ve kültürel olarak toplumsal katkı oluşturmak amacıyla, Eyüp Dostları Vakfı  belirli sürelerle tiyatro katılım organizasyonları düzenlemektedir.

Eyüplü Dostlarımız tarafından büyük bir ilgi ile beklenen tiyatro etkinliklerimizin düzenlenmesi ile hem eski Eyüplü dostlarımızın anılarını tazelediği bir kültürel ortam oluşturması, hem de kültürümüzün önemli bir parçası olan tiyatro izleme alışkanlığının gelecek nesillere aktarılması hedeflenmektedir.

AKLI HAVADA

Eyüplülerin eski tiyatro buluşmalarını yeniden hatırlamak amacıyla, Eyüp Dostları Vakfı tarafından 2011 yılında 180 Eyüplü Dostumuzun katılımı ile gerçekleştirilen EDV’nin ilk tiyatro organizasyonu, Ahmet ÖNEL’in yazdığı ve Ali YENEL’in perdeye aktardığı ve Bakırköy Belediye Tiyatroları tarafından sahneye konan “Aklı Havada (Hezarfen Ahmet Çelebi)” oyununa düzenlenmiştir.  Yunus Emre sahnesinde izlenen ve Payidar TÜFEKÇİOĞLU, Beyti ENGİN, Alican YÜCESOY gibi usta isimlerin yer aldığı oyun, uçma sevdalısı Hezarfen Ahmet Çelebi’nin serüvenini ele almaktadır.

CİN ALİ ARAMIZDA

EDV Kadın Platformu üyeleri Feray ÇOKBİÇER ve Ebru Melek TÜRKMENOĞLU organizatörlüğünde ve Eyüp İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile  Eyüp Merkez İlk Öğretim Okulu, Nişancı Şehit Er Eyüp Beyazıt İlk Öğretim Okulu, Zekâi Dede İlk Öğretim Okulu ve Halit Derviş İbrahim İlk Öğretim Okulundan belirlenen 200 çocuğumuzun, 14 Nisan 2012 Cumartesi günü Beyoğlu Belediyesi Muammer Karaca Tiyatrosu’nda Mehmet KARAOSMANOĞLU`nun yazıp yönettiği “Cin Ali Aramızda” isimli müzikli çocuk oyununa katılımı sağlanmıştır.

Tiyatronun çocukların zihinsel, duygusal ve toplumsal gelişiminde önemli işlevi olan bir eğitim ve sanat faaliyeti olduğu bilinciyle gerçekleştirilen bu organizasyon sayesinde Eyüplü miniklerimizin, dilediklerince gülüp eğlenirken, yeni bilgiler öğrenmesi sağlanmıştır.

ŞARK DİŞÇİSİ

Eyüplü Dostların eski tiyatro buluşmalarını yeniden canlandırabilmek amacıyla ve 150 Eyüplü dostumuzun katılımı ile  2012 yılında Hagop BARONYAN’ın yazdığı ve Engin ALKAN’ın yönettiği  “Şark Dişçisi” müzikal oyununa katılım organizasyonu Eyüp Dostları Vakfı tarafından düzenlenmiştir. Harbiye Muhsin Ertuğrul sahnesinde izlenen müzikalin başrollerinde Sevil AKI, Çağlar ÇORUMLU, Salih BADEMCİ ve Sevinç ERBULAK gibi usta isimler bulunmaktadır.

İstanbul Ermenileri arasında geçen; birbirini aldatan eşlerin, kavuşamayan aşıkların hikâyesini müzikli, danslı, şenlikli bir gösteriyle seyirciyle buluşturan oyun, Eyüplü Dostlarımızın eğlenceli ve eski tiyatro günlerini anımsatan bir gece geçirmesini sağlamıştır.

HİSSE-İ ŞAYİA – BİR EVLİLİK KOMEDİSİ

Eyüp Dostları Vakfı, 2017 yılı Tiyatro Buluşmalarını, İ. Ahmet Nuri SEKİZİNCİ tarafından yazılmış ve Tarık ŞERBETÇİOĞLU tarafından sahneye konan “Hisse-i Şayia: Bir Evlilik Komedisi” oyunuyla  başlatmıştır. 150 Eyüplü dostumuzun katılımı ile  15 Nisan 2017 tarihinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Kağıthane Sadabad sahnesinde izlenen oyun, ayrıldıktan sonra da didişmeye devam eden ve biricik kızlarını (“Hisse-i Şayia”) bir türlü paylaşamayan karı kocanın bitip tükenmek bilmeyen kavgalarını konu alıyor.

Hikmet KÖRMÜKÇÜ, Sezai AYDIN gibi usta oyuncuların yer aldığı oyunda özellikle Türk tiyatrosunun duayen ismi  ve tuluat geleneğinin son temsilcilerinden olan Zihni GÖKTAY’ın muhteşem performansı, Eyüplü Dostlar tarafından büyük bir ilgi ve takdirle karşılanmıştır. Videomuzu seyretmek için tıklayınız.

HİSSE-İ ŞAYİA OYUN ÖNCESİ GÖRÜNTÜLERİ

We work closely with you and carry out research to understand your needs and wishes.

This function has been disabled for Eyüp Dostları Vakfı.