MERKEZ OKULU PROJESİ

MERKEZ OKULU PROJESİ

BODRUM KAT ONARIM VE YENİLEME PROJESİ

EDV, geçmişle gelecek arasında köprü kurmayı ve Eyüplülük bilincini gelecek nesillere aktarmayı hedeflerken, bu köprünün kurulmasında öncelikle eğitimin önem oluşturduğu düşüncesindedir. Bu kapsamda, tarihi ve anıları ile vakfımız için önem oluşturan Eyüp Merkez Okulumuzda öğrenim görmekte olan öğrencilerimizin daha elverişli şartlarda eğitim alabilmesi amacıyla vakfımız, bu projeyi gerçekleştirmiştir.

PROJENİN BAŞLANGIÇ HİKAYESİ

Eğitime başladığı 1931-1932 ders yılında “36. İlk Mektep”, sonraki yıllarda “Eyüp Merkez İlkokulu”, günümüzde ise “Eyüp Merkez Ortaokulu” adları ile eğitim veren okulumuzun, sevgisi dillerimizde ve kalplerimizde müstesna yerini almıştır.

Okulumuz; evimizden sonra bir ömür boyu sürecek hayatımızın çok önemli ilk adımı, çocukluk yıllarımızın acı-tatlı anıları, ilk sıramız, ilk arkadaşımız, ilk paylaşma duygumuz, ilk kalem, ilk defter ile alfabemizi telaffuz ettiğimiz günleri içeren ikinci yuvamız olmuştur.

Bir anne, bir baba gibi sevdiğimiz, gönlümüzde müstesna bir yere sahip olan ve bizlere öğrenimin ilk tohumlarını eken değerli öğretmenlerimizi hürmet, saygı ve sevgi ile anarak ömür boyu içimizde yaşatmanın bizler için önemli bir görev olduğu bilinci ile okulumuzun tadilatına ve yenilenmesine katkıda bulunmak için 2016 Şubat ayında EDV yönetim kurulu üyemiz Şener TÜRKMENOĞLU tarafından bir çalışma başlatılmıştır.

Tarihi süreci boyunca gerekli ilgi, alaka ve yeterli derecede bakım/onarım desteği gösterilmediği için oluşan olumsuzlukların eğitim alan çocuklarımız ve Eyüplüler tarafından sıkça dile getirildiği ve EDV tarafından yapılan keşifte de okulumuzun yapısal değişiklik ve eklemelere maruz kalması nedeniyle oluşan görüntü kirliliği ve olumsuz fonksiyonların okulumuzun orijinal bütünlüğünün yitirmesine, uygun ve çağdaş anlamda hizmet veremez duruma gelmesine sebep olduğu tespit edilmiştir.

Bu çerçevede, Eyüp Dostları Vakfı, kurumsal ve manevi anlamda destek vermek ve okulumuzu elbirliğiyle yeniden yapılandırma ve genç talebelerimize olumlu örnekler sunacak yenileştirme organizasyonuna katkıda bulunmak için Nisan 2016’da projeye dahil olmuştur.

1970’li yıllarda Eyüp Merkez İlkokulu

2000’li yıllarda Eyüp Merkez Ortaokulu

ONARIM VE YENİLEME İÇİN TESPİTLER

Yönetim Kurulumuz; Merkez okulu projesinde yapılacak onarım ve yenileme çalışmaları için tespitlerin yapılması ve projenin yürütülmesi amacıyla, 2016 yılının Nisan ayında Şener TÜRKMENOĞLU koordinatörlüğünde, Altuğ AVCILAR, Ayla GÖKÇEN EREN, Bülent GÜLMEDİM, Fatma Sevil MALCIOĞLU, Semih KIVRAK, Semra ZORLUER, Şakir AKMAN ve Tevfik ÜLKER’den oluşan “Proje Düzenleme ve Teknik Kurulu” oluşturulmasına karar vermiştir. Ayrıca, projenin Hukuki işlerinin takibi için EDV Genel Sekreteri Ziya DUYAL, mali işlerin takibi için ise EDV Mali Saymanı Ahmet MARAL görevlendirilmiştir.

Hukuki çalışmaların sonrasında, kurulumuz tarafından okuldaki acil olan ihtiyaç talebi belirlenmiş ve okulun ihtiyaç gösteren en acil bölümünün, okulun zemin katı olduğu tespit edilmiştir. Böylece, bodrum katta bulunan; 2 derslik, kütüphane, beden eğitimi salonu, tuvaletler, laboratuar, okul aile birliği odası ve ana koridor, su, elektrik, kalorifer tesisatları, alt yapı, alçı-sıva-boya, kalebodur ve ahşap olarak ihtiyaç oranında yenileme ve tadilat işlerinin yaptırılması kararlaştırılmıştır.

Tüm tespit ve kararlar sonrası hazırlanan bir proje kataloğu, vakıf mütevellisi ile üyeleri, okulun mezunları ve Eyüplü hayırseverlere detaylı bir şekilde anlatılarak nakdi ve ayni destek istenmiştir.

Proje Düzenleme ve Teknik Kurulu’muz, okul müdürümüz İlhan TÜBÇİL ile değerlendirme toplantısı sonrası okulumuzun kapısının önünde.

Kurulumuz vakıf merkezimizde projemiz üzerine çalışmalarda.

Kurulumuzun onarım ve yenileme tespit çalışmaları.

Kurulumuzun onarım ve yenileme tespit çalışmaları.

Kurulumuzun onarım ve yenileme tespit çalışmaları.

Kurulumuzun onarım ve yenileme tespit çalışmaları.

Kurulumuz onarım ve yenileme çalışmaları sürecinde

Kütüphane kitap sınıflandırma çalışmaları

Kurulumuz Atatürk köşemizin hazırlanması çalışmasında

ONARIM VE YENİLEMELER

Organizasyonumuzun elektrik tesisatları, inşaat işleri, kalebodur, alçı-sıva ve boya tadilat ve yenileme çalışmaları ve işçilik dahil yapılacak işler Avuç Yapı Firması tarafından gerçekleştirilmiştir. Okulların tatil edilmesi ile çalışmalara başlanmış ve vakıf bütçesinden herhangi bir bedel çıkmadan iki ay gibi kısa sürede proje tamamlanarak okulumuz eğitime hazır hale getirilmiştir.

Projeye nakdi katkı yapanların dışında; kalorifer tesisatları: Gediz Yapı Mustafa BAŞYİĞİT, ahşap kapılar: Şakir AKMAN, Nihat İNCEKARA, Metin BALICADAĞ, Ferzan ÖZER, perdeler Almode Ev Tekstil Ürünleri Selim ERKESİM, boya malzemesi Dilek İZ, pencereler Özkan Profil Arif ÖZKAN, panolar ve sınıf tabelaları Yusuf TUNÇ, plaketler Ahmet KÖSE, Halil SEZER ve Ali ÖZÜÇER, merdiven alt bölümleri Semih KIVRAK’ın ayni yardımlarıyla yaptırılmıştır.

Ayrıca iç ve dış kanalizasyon Eyüp Kaymakamlığı ve Eyüp İski Şubesi, tuvaletler, bahçe peyzaj ve asfaltlama çalışmaları Eyüp Belediyesi tarafından yaptırılmıştır.

Eyüplülük ve aidiyet duygusuyla yaptırılarak topluma kazandırılan bu onurlu proje sonucu Eyüp’te tarihler boyu Eyüplülere eğitim alanında hizmet veren okulumuzun, bodrum kat bölümü tamamıyla yenilenerek çocuklarımızın eğitimi için uygun ve sağlıklı bir duruma getirilmiştir.

EYÜP MERKEZ ORTAOKULU BODRUM KATI
ONARIM VE YENİLEME AÇILIŞI

Onarım ve yenilemeler sonrasında Eyüp Merkez Ortaokulu Bodrum Katı açılışı, 24 Eylül 2016 tarihinde Eyüp Belediye Başkanı Remzi AYDIN, Eyüp İlçe Milli Eğitim Müdürü Murat ÖĞÜTÇÜ, Eyüp Nüfus Müdürü Makbule FIRAT, Vakfımız Başkan Yardımcısı Dr. Osman BAYRAK, mütevelli heyeti üyelerimiz, okulumuzun eski müdürleri, öğretmenleri ile mezunları ve projeye katkıda bulunan Eyüplülerin katılımı ile yapılmıştır.

Konuşmaların ardından katkıda bulunan hayırseverlere vakfımızca hazırlanan teşekkür plaketleri takdim edilmiştir.

Okulumuzun uzun yıllar eğitimine devam etmesi ve Eyüplü yeni nesillerin yetiştirilerek topluma kazandırılması dileğiyle, projemize ve bizlere inanarak katkıda bulunan kişi, kurum ve kuruluşlara şükranlarımızı sunarız.

Eyüp Merkez Ortaokulu Bodrum Kat açılışı
(Soldan Sağa: Yönetim Kurulu Üyemiz Şener TÜRKMENOĞLU, Eyüp İlçe Milli Eğitim Müdürü Murat ÖĞÜTÇÜ, Vakfımız Başkan Yardımcısı Dr. Osman BAYRAK, Eyüp Belediye Başkanı Remzi AYDIN, Yönetim Kurulu Üyemiz Semih KIVRAK)

Eyüp Merkez Ortaokulu Bodrum Kat açılışı plaket töreni
(Soldan Sağa:Okul müdürümüz İlhan TÜBÇİL, Yönetim Kurulu Üyemiz Şener TÜRKMENOĞLU, Eyüp İlçe Milli Eğitim Müdürü Murat ÖĞÜTÇÜ)

Eyüp Belediye Başkanımız Remzi AYDIN ve Eyüp İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Murat ÖĞÜTÇÜ okulumuzun tarihi fotoğraflarını incelerken.

Proje Düzenleme ve Teknik Kurulumuz bodrum kat açılışında.

EDV, okulumuz öğrencileri için oluşturulan kütüphanemizde.

Okulumuza dair tarihi objelerin gelecek nesillerimizle buluşturulduğu mini müzemiz

We work closely with you and carry out research to understand your needs and wishes.

This function has been disabled for Eyüp Dostları Vakfı.