EDV ANMA PROGRAMLARI

EDV ANMA PROGRAMLARI

Eyüp Dostları Vakfı, tarihi, kültürel ve sosyal çalışmaların yanı sıra Eyüplüler arasında birliği, beraberliği ve Eyüplülük kültürünü her alanda sağlayacak etkinlikleri projelendirerek hayata geçirmeyi hedeflemektedir. Bu çerçevede, vakfımız, semtimizin yetiştirmiş olduğu değerli isimleri veya toplulukları ve kendilerinin semtimize/ülkemize katkılarını, düzenlediği çeşitli etkinlikler ile hafızalarda yeniden canlandırmayı ve yıllarca anılarımızda kalan özlemleri gidermeyi bir görev bilerek anma programları düzenlemektedir.

EYÜP SPOR KULÜBÜ 96. YIL ETKİNLİĞİ

1919 yılında kurulan ve 95 yıldır faaliyetini sürdüren Eyüp Spor Kulübübümüzün köklü camiası, Eyüp Beleiye Başkanımız Remiz AYDIN’ın ev sahipliğinde ve Eyüp Dostları Vakfımızın organizatörlüğünde 19 Nisan 2015 günü “Eyüp Spor Kulübü 96. Yıl Etkinliği” adı altında bir araya gelmiştir. Etkinliğimiz, Eyüp Spor Kulübüne gönül vermiş Eyüplüleri, hizmet etmiş eski ve yeni sporcularını, başkan ve yöneticilerini bir araya getirmiş ve ayrıca camianın bütünleşmesini sağlamıştır.

KURTULUŞ SAVAŞI’NIN HAKANI YAHYA GALİP KARGI’YI ANMA ETKİNLİĞİ

Aramızdan ayrılışının 73. Yıldönümüne karşı gelen 16 Mayıs 2015 tarihinde Eyübümüzün yetiştirdiği ve Cumhuriyetimizin ilk yıllarında TBMM’nde milletvekiliği görevini üstlenen büyük devlet adamı Yahya Galip KARGI, doğduğu evin de içinde bulunduğu Ümmi Sinan Dergahı Bahçesi’nde düzenlediğimiz etkinlikle anılmıştır.

Eyüp İlçe Kaymakamımız Abdullah DÖLEK, Eyüp Belediye Başkanımız Remzi AYDIN, Şefik Can Uluslararası Mevlânâ Eğitim ve Kültür Derneği Başkanı mutasavvıf Hayat Nur ARTIRAN, Ümmi Sinan Külliyesi Talip Kargı Türk Tasavvuf Musîkisi Derneği Başkanı Seher KARGI ile birlikte KARGI ailesi mensuplarının ve Eyüplü dostlarımızın katıldığı etkinlikte, Yahya Galip KARGI anma sergisi ile birlikte Türk Tasavvuf Musikisi dinletisi tüm katılımcılara tarih ve maneviyatın iç içe olduğu bir gün sunmuştur.

ABDULLAH YÜCE ANMA GECESİ

EDV, Eyüp Musiki Vakfımız ile birlikte 12 Nisan 2016 tarihinde Eyüp Kültür Sanat Merkezi’nde 1920 yılında Eyüp’te doğan, dönemin büyük bestekarı ve ses sanatçısı rahmetli sanatçımız “Abdullah YÜCE’yi Anma Gecesi” düzenlemiştir. Sanatçının ailesinin, konuk sanatçıların ve Eyüplü dostlarımızın katıldığı gecemizde; yönetim kurulu üyemiz Şener TÜRKMENOĞLU’nun hazırladığı fotoğraf sergisi ve Abdullah YÜCE belgeseli büyük ilgi görürken, sanatçının bestelerinin Eyüp Musiki Vakfı bünyesindeki “Eyüp’ün Sesleri Topluluğu” tarafından seslendirilmesi ile misafirlerimiz anılarla dolu bir geceye tanıklık etmişlerdir.

EYÜPLÜLER İÇİN MEVLİD-İ ŞERİF…

Vakfımız, ahde vefa duygusuyla, 25 Mayıs Perşembe günü ikindi namazını müteakip Eyüp Sultan Camiinde, ebediyete intikal etmiş, Eyüp’te doğmuş, Eyüp’te yaşamış ve Eyüp’e hizmetlerde bulunmuş tüm devlet adamları, eğitimciler, din alimleri, esnaflar ve tüm Eyüplüler için “Mevlid-i Şerif” organize etmiştir. Mevlid-i Şerif etkinliğimize; Eyüp Belediye Başkanı Remzi AYDIN, muhtarlarımız, esnaflarımız, ve bir çok Eyüplü dostumuz katılırken, etkinliğimizde Eyüp Sultan Camii imamları ve müezzinleri tarafından Kuran-ı Kerim ve Mevlid-i Şerif okutulmuştur. Mevlid-i Şerif, Eyüp Sultan Camii Eski Baş İmamı Hafıs Arslanlar (102)’ın ebediyete intikal etmiş tüm Eyüplüler için yaptığı dua ile son buldu.

We work closely with you and carry out research to understand your needs and wishes.

This function has been disabled for Eyüp Dostları Vakfı.