EYÜP HALK BAHÇESİ’NDE YİNE, YENİDEN…

EYÜP HALK BAHÇESİ’NDE YİNE, YENİDEN…

Vakfımız Eyübümüzün tarihini, kültürünü ve yaşanmış güzelliklerini yeniden yaşatmak ve yeni nesillere aktarmak için “Geçmiş Güzellikleri Anmak, Bizim Olanı Yaşatmak” mottosu ile çeşitli projeler oluşturmaktadır. “Eyüp Halk Bahçesi Gecesi” bu projelerin ilki olarak EDV tarihinde yerini almıştır. Uzun yıllar İstanbul’daki en fazla yazlık ve kışlık sinemaya sahip ilçelerinden olan Eyübümüzün en önemli sinemalarından biridir “Eyüp Halk Sinema Bahçesi”. Sinema gösterimleri, konser organizasyonları ve sünnet düğünü eğlenceleri ile Eyüplülere yıllar boyu hizmet veren sinema bahçemiz maalesef 1982 yılında perdesini Eyübümüze kapatmıştır.

  2011 Yılı


Eyüp Halk Sinema Bahçemiz, geçmiş güzelikleri anmak ve Eyüplü dostlarımızda derin iz bırakan anıları yeniden yaşatmak amacıyla perdesini 18 Haziran 2011 tarihinde bir gecelikte olsa Eyüplü Dostlarımız için EDV organizatörlüğünde açmıştır.

Vakfımız, bahçe sinemamızın mevcut durumda otopark olarak kullanılan kısmını, yapılan çalışmalarla eski konseptine en uygun hale dönüştürerek, yaklaşık 1000 davetlinin ve Eyüp Kaymakamı Osman KAYMAK, Değerli Eyüplü sanatçılarımız Türkan ŞORAYLale BELKISYalçın OTAĞRana ALAGÖZSelçuk ALAGÖZÜlkü ÜST SARPKANBerkant ve Rahmi SÖNMEZOCAK’ın katılımı ile “Eyüp Halk Sinema Bahçesi”’ni adeta yeniden canlandırmıştır.

Geceye katılan Türk sinemasının ‘Sultan’ lakaplı usta oyuncusu Türkan ŞORAY; “Eyüp benim doğduğum yer, sizlerle biraraya gelmeyi çok istedim ama olmadı, biraz geç kalınmış bir buluşma oldu. Bana bu güzel duyguyu yaşattığı için Eyüp Dostları Vakfına çok teşekkür ediyorum. Tokmaktepe, Kıralkızı Sokak, eski evim, çocukluğum hep güzel anılardı” sözleri ile Eyüp ve Eyüplülerle tekrar biraraya gelmekten duyduğu mutluluğu aktarmıştır.

“Eyüp Halk Bahçesi Gecesi”, Türk sinemasının usta oyuncusu, manken, şarkıcı ve ressam Lale BELKIS, Türk müziğinin usta isimleri Rana – Selçuk ALAGÖZ kardeşler, 60’lı yılların ilk müzik gruplarından biri olan Beyaz Kelebeklerin solistlerinden Ülkü ÜST SARPKAN ve ‘Samanyolu’ şarkısı ile bir döneme damgasını vuran ünlü sanatçı Berkanttarafından seslendiren şarkılar ile son buldu.

2012 Yılı


Geçmiş güzelikleri anmak ve Eyüplü dostlarımıza derin iz bırakan anıları yeniden yaşatmak amacıyla yoğun istek üzerine “Eyüp Halk Sinema Bahçesi”mizin perdesi, 9 Haziran 2012 tarihinde Eyüplü Dostlarımız için EDV organizatörlüğünde tekrar açılmıştır.

2011 yılında olduğu gibi vakfımız, bahçe sinemamızın mevcut durumda otopark olarak kullanılan kısmını, yapılan çalışmalarla tekrar eski konseptine en uygun hale dönüştürmüşür. Yaklaşık 1000 davetlinin ve Eyüp Belediye Başkanı İsmail KAVUNCU, Değerli Eyüplü sanatçılarımız Mediha ŞEN SANCAKOĞLU, Ülkü ÜST SARPKAN’ın katıldıığı gecenin sunumu Fatih MÜHÜRDAR tarafından gerçekleştirilmiştir. Gecede Şener TÜRKMENOĞLU tarafından hazırlanan Halk Bahçesi Belgeseli’nin izlenmesinin yanı sıra Halk Sinema bahçemizin eski Eyüplü dostlarımızın hafızasından silinemeyen etkinliklerinden olan “Sünnet Şöleni” Eyüp Dostları Vakfı tarafından giydirilen ve sünnet ettirilen 20 Eyüplü çocuğumuz için gerçekleştirilmiştir.
Tek Rumeli TV’nin canlı yayın gerçekleştiridiği “Eyüp Halk Bahçesi Gecesi”, Türk müziğinin usta isimleri Rana – Selçuk ALAGÖZ kardeşler, 70’li yılların yerli Elvis Presley’i olarak anılan Türk müziğinin usta ismi Ersan ERDURA, Türk müziğinin efsane isimlerinden Ercan TURGUT, 70’li yılların popüler sanatçısı Tülay ÖZER, özellikle Kan ve Gül şarkısı ile hafızalarda yer alan sanatçılarımızdan İskender DOĞAN, 70’li yılların unutulmaz Cici Kızlar grubunun solistlerinden Bilgen BENGÜ ve usta sanatçı Mine KOŞAN tarafından seslendiren şarkılar ile son buldu.

We work closely with you and carry out research to understand your needs and wishes.

This function has been disabled for Eyüp Dostları Vakfı.